Fõoldal

Gyermekvédelem :

A gyermekvédelemnek napjainkig nagyon sok meghatározása született, így a sok definíció közül a teljesség igénye nélkül a következõket emelném ki:

  1. „…a gyermek- és ifjúságjóléti gondozás: a család, a hatóság, és a társadalom által foganatba vett azon intézkedések és általuk alkalmazott berendezések összessége, amelyek a fiatalkorúak gazdasági, testi, szellemi és erkölcsi javának elõmozdítását célozzák a megszületéstõl az önjogúság eléréséig.” (Csorna, K.: A szociális gyermekvédelem rendszere, Bp, 1929, 8. old.)
  2. A gyermekvédelem hatáskörébe lényegében beletartozik a gyermek születésétõl felnõtté válásáig minden, ami az õ érdekében vele és körülötte, a családban, az óvodában, az iskolában, a munkahelyen, illetve a társadalom bármely területén történik. Szûkebben értelmezve a gyermekvédelem hatáskörébe csak az állam különleges védelemre szoruló árva, félárva, környezetében nevelhetetlenné vált vagy veszélyeztetett helyzetbe került, züllés veszélyének kitett, elhagyott, lelkileg sérült gyermekek védelme, nevelése tartozik. (Szülõk Kislexikona, Kossuth, Bp, 1966)
  3. A gyermekvédelem hatáskörébe lényegében beletartozik a gyermek születésétõl felnõtté válásáig minden, ami az õ érdekében vele és körülötte, a családban, az óvodában, az iskolában, a munkahelyen, illetve a társadalom bármely területén történik. Szûkebben értelmezve a gyermekvédelem hatáskörébe csak az állam különleges védelemre szoruló árva, félárva, környezetében nevelhetetlenné vált vagy veszélyeztetett helyzetbe került, züllés veszélyének kitett, elhagyott, lelkileg sérült gyermekek védelme, nevelése tartozik. (Szülõk Kislexikona, Kossuth, Bp, 1966)
  4. A gyermekvédelem fogalmát többféle értelemben használjuk. Leggyakrabban és legáltalánosabban azt a speciális gyermekvédelmi tevékenységet értjük alatta, ami az elárvult, elhagyott vagy vészhelyzetben lévõ gyermek, fiatalkorú felkarolására, pártfogására, védelmére irányul. 
  5. A speciális gyermekvédelem csupán része a tágabb tartalmú általános gyermek- és ifjúságvédelemnek, amely kiterjed a gyermek, a fiatalok szocializációjában szerepet játszó intézményekre, -mint a család, az iskola, az ifjúsági szervezetek, stb.- felöleli a gyermek, az ifjúság fizikai, szellemi, erkölcsi, valamint munkára nevelésének valamennyi területét. (Hanák, K.: Társadalom és gyermekvédelem, Akadémiai Kiadó, Bp, 1983, 15. old.) 
  6. A gyermekek védelme a gyermek családban történõ nevelkedésének elõsegítése, veszélyeztetettségének megszüntetése, valamint a szülõi vagy más hozzátartozói gondoskodásból kikerülõ gyermek helyettesítõ védelmének biztosítására irányuló tevékenység. A gyermek védelmét pénzbeli, természetbeni és személyes gondoskodást nyújtó gyermekjóléti alapellátások, illetve gyermekvédelmi szakellátások, valamint a törvényben meghatározott hatósági intézkedések biztosítják. A gyermekvédelmi rendszer mûködtetése állami és önkormányzati feladat. (1997. évi XXXI. Törvény 14.§.)


Lásd még: